Srbija će 2013. godine moći da raspolaže sa 40 ili 50 miliona evra iz IPARD fonda Evropske unije, što znači oko 100 miliona evra investicija u oblasti poljoprivrede. Svaki poljoprivredni proizvođač iz Srbije koji bude konkurisao za ta sredstva moraće na početku projekta da zadovolji minimum nacionalnih standarda, a na kraju projekta i sve standarde EU. EU sufinansira 50 posto vrednosti projekta. Pravila EU nisu jednostavna i poljoprivrednici zbog toga trebaju da se edukuju, kako bi država raspoloživa sredstva što bolje iskoristila. Zbog toga je pre dve godine pokrenut EU tvining projekat u kojem Austrija, Mađarska i Nemačka pružaju pomoć na uspostavljanju kapaciteta koji bi trebali da omoguće Srbiji da sredinom 2013. počne da koristi sredstva iz IPARD-a.
Srbija će 2013. godine moći da raspolaže sa 40 ili 50 miliona evra iz IPARD fonda Evropske unije, što znači oko 100 miliona evra investicija u oblasti poljoprivrede.
Svaki poljoprivredni proizvođač iz Srbije koji bude konkurisao za ta sredstva moraće na početku projekta da zadovolji minimum nacionalnih standarda, a na kraju projekta i sve standarde EU, istakao je direktor Uprave za agrarna plaćanja u Ministarstvu poljoprivrede Srbije Dejan Serdar na skupu o značaju EU standarda za sprovođenje IPARD programa u Srbiji, koji je održan na 79. Međunarodnom poljoprivrednom sajmu, i dodao da EU sufinansira 50 posto vrednosti projekta.
Pravila EU nisu jednostavna i poljoprivrednici zbog toga trebaju da se edukuju, kako bi država raspoloživa sredstva što bolje iskoristila. Zbog toga je pre dve godine pokrenut EU tvining projekat u kojem Austrija, Mađarska i Nemačka pružaju pomoć na uspostavljanju kapaciteta koji bi trebali da omoguće Srbiji da sredinom 2013. počne da koristi sredstva iz IPARD-a.
Odseka za ruralni razvoj Ministarstva poljoprivrede ulaže velike napore da složen proces akreditacije Srbije završi na vreme, kako bi joj se sredstva iz IPARD-a stavila na raspolaganje tokom 2013. godine. Odsek za ruralni razvoj uporedo sa tim počeo je i pripreme za naredni budžetski period u EU što, pored korišćenja pretpristupnih fondova, podrazumeva i pripremu za punopravno članstvo u EU.
EU uslovi za konkurisanje kod pretpristupnih fondova su takvi da država mora da unapredi agroekološke mere, privredne i neprivredne aktivnosti na selu i utiče na poboljšanje ruralne infrastrukture.
Da bi Srbija imala svoj udeo u EU fondovima sve državne institucije moraju da ispune određene standarde i vide koji je najbolji način za dobijanje subvencij. Lajoš Bognar iz Ministarstva za ruralni razvoj Mađarske je naveo da u Mađarskoj postoje četiri odeljenja koja se bave primenom strukture lanca bezbednosti ishrane i izrazio nadu da će ovaj model biti primenjiv i u Srbiji.